V cerkvi Sv. Duha smo v soboto, 14. 6. 2014, spremljali koncert Vokalne skupine Lan in Okteta Vitis. Obe skupini sta si v svoje ime nadeli košček Bele krajine. Vokalna skupina Lan z imenom namiguje na lepe modre cvetove lanenih rastlin in grobo belino lanenega platna. In se s svojim uspešnim delom navezuje na znani rek – lan je lan, z njim je dela leto in dan. Skupina je s skoraj četrtstoletnim obdobjem delovanja že povsem prepoznavna v belokranjskem in slovenskem prostoru. Ok. 20 deklet in žena iz vseh treh belokranjskih občin se z ljubiteljskim petjem ukvarja izjemno resno in zavzeto. Zato ne čudijo uspehi in pohvale na različnih srečanjih in tekmovanjih. Repertoar skupine zajema poleg belokranjskih izvirnih ljudskih pesmi tudi druge slovenske ljudske in umetne pesmi ter glasbo različnih umetnostnih obdobij, izvajajo pa tudi zabavni program. Oktet Vitis, ki deluje že preko 35 let, si je za svoj zaščitni znak vzel trto. Tudi ta simbolizira marsikaj, kar je povezano s pevskim ustvarjanjem – vztrajnost, delo, skrb, občutljivost, pozornost in … na koncu … opojnost in veselje. Možje so v svojem dolgem skupnem obdobju uspešnega prepevanja prepotoval velik del Slovenije in sosednjih držav, zaneslo pa jih je tudi v Kanado. Radi se udeležujejo različnih srečanj in z izborom pesmi ter izvedbo vedno navdušijo. Umetniški vodja obeh zasedb je Mateja Jakša Jurkovič. Koncert je poslušalo številno navdušeno občinstvo in z zadovoljstvom ugotavljamo, da je cerkev postala prostor najodličnejših ustvarjalcev in najobčutljivejših obiskovalcev.
Skozi vsako krošnjo veter drugače veje V soboto, 7. 6. 2014, je bil po celodnevni ustvarjalni delavnici o drevesih in ljudeh v sobivanju z njimi (delavnica je potekala delno v Knjižnici Črnomelj, delno pa v mestni lozi pri sv. Sebastjanu) v cerkvi Sv. Duha literarno-glasbeni večer z naslovom Skozi vsako krošnjo veter drugače veje. Pesmi slovenskih avtorjev so brali člani Gledališke skupine ZIK Črnomelj, za glasbeni del večera pa je poskrbela glasbena skupina Samorog. Program je povezoval Jaka Birkelbach. Organizatorja delavnice in literarno-glasbenega večera: Območna izpostava JSKD Črnomelj in Knjižnica Črnomelj
ODPRTJE SLIKARSKE RAZSTAVE VLADIMIRJA LEBNA V cerkvi Sv. Duha v Črnomlju je bila v petek, 25. 4. 2014, odprta slikarska razstava Vladimirja Lebna (1971). O slikarju in njegovem delu je spregovoril Robert Lozar, ki je med drugim dejal, da »slike Vladimirja Lebna zaznamujejo izvirna motivika, perfekcionizem in posebna atmosfera prostora. V njegovih slikah prevladujejo v različnih mizanscenah upodobljene živali, ki so nedvoumno pomensko središče.« Odprtje sta popestrila Peter Jud (violina) in Vesna Cekuta (violončelo). Vladimir Leben je odraščal je v Sevnici, Akademijo za likovno umetnost pa je obiskoval v Ljubljani. Sodeloval je na številnih samostojnih in skupinskih razstavah doma in v tujini, med odmevnejše sodi projekt Galapagos. Je soustanovitelj Muzeja premoderne umetnosti. Poleg slikarstva se ukvarja tudi z animacijo in ilustracijo. Je dobitnik prve nagrade za animacijo na 10. Festivalu slovenskega filma v Portorožu leta 2007 in prejemnik priznanja Hinka Smrekarja na 10. Slovenskem bienalu ilustracije leta 2012. Živi in dela v Ljubljani. Mnoge Lebnove slike so nastale na podlagi pretresljivih zgodb, kot je npr. zgodba o plešočih medvedih: Plešoči medvedi so doma v Bolgariji. Desetletja so nastopali za občinstvo v potujočih cirkusih in turističnih letoviščih, dokler se v začetku devetdesetih niso zanje zavzele mednarodne organizacije za zaščito živali. Medvede med učenjem plesa namreč hudo mučijo, najbolj priljubljena tehnika v medvedji plesni šoli pa je prestopanje po razbeljenih kovinskih ploščah. Po dogovoru z bolgarsko vlado so za plešoče medvede uredili poseben rezervat, v katerem kosmati upokojenci - plešejo. Razstava bo odprta do 13. junija 2014.
V obnovljeni Cerkvi Sv. Duha, v osrčju starega mestnega jedra Črnomlja, smo se odločili ponuditi možnost Belokranjcem in vsem ostalim, da užijejo starodaven in prvovrsten prostor cerkve Sv. Duha ter v njej sklenejo civilni del zakonske zveze.
Podstrešje cerkve Sv. Duha je eno najpomembnejših poletnih zatočišč dveh porodniških kolonij netopirjev velikih podkovnjakov in vejicatih netopirjev v Sloveniji.